Parafia Rzymskokatolicka
pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
oraz Sanktuarium Błogosławionych Męczenników

abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bpa Leona Wetmańskiego w Działdowie

Fotorelacja z obchodów 6 Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach w latach 1939-1956 – 18 stycznia 2026

Pamięć o ofiarach to nasz obowiązek

Tego dnia w sposób szczególny czcimy pamięć ludzi, których życie zostało przerwane lub złamane przez nazizm i komunizm – systemy oparte na przemocy, pogardzie, represjach, odczłowieczeniu i zbrodni – mówił Marek Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Mieszkańcy Działdowa po raz szósty uczestniczyli w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. To właśnie tutaj w hitlerowskim, a następnie sowieckim obozie Soldau, straciło życie wielu mieszkańców tych ziem.

Nie zapomnimy

Msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego była sprawowana 18 stycznia w działdowskim sanktuarium Męczenników – abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. W koncelebrze byli: bp Arkadiusz Okroj, biskup senior Andrzej Suski, o. Łukasz Andrzejewski, prowincjał pasjonistów w Polsce, ks. kan. Stanisław Kadziński, dziekan dekanatu działdowskiego, ks. Szymon Chachulski, proboszcz parafii św. Katarzyny, oraz kapłani z diecezji płockiej i toruńskiej. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele bratnich Kościołów, delegacje z różnych części regionu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Działdowa.

Niedziela toruńska 5/2026, str. IV

 Andrzej Rutecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieszkańcy Działdowa po raz szósty uczestniczyli w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. To właśnie tutaj w hitlerowskim, a następnie sowieckim obozie Soldau, straciło życie wielu mieszkańców tych ziem.

 

Nie zapomnimy

Msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego była sprawowana 18 stycznia w działdowskim sanktuarium Męczenników – abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego. W koncelebrze byli: bp Arkadiusz Okroj, biskup senior Andrzej Suski, o. Łukasz Andrzejewski, prowincjał pasjonistów w Polsce, ks. kan. Stanisław Kadziński, dziekan dekanatu działdowskiego, ks. Szymon Chachulski, proboszcz parafii św. Katarzyny, oraz kapłani z diecezji płockiej i toruńskiej. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele bratnich Kościołów, delegacje z różnych części regionu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Działdowa.

 

Niedziela toruńska 5/2026, str. IV

 Andrzej Rutecki

Aktualności

Informacje

Sakramenty