Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie

       XII Niedziela Zwykła – 20.06.2021

 

  1. Przy wyjściu z kościoła i w zakrystii można nabyć prasę katolicką. Polecamy nasz biuletyn parafialny „Katarzynka” i tygodnik katolicki „ Niedziela”.
  2. Bóg zapłać za ofiary złożone na potrzeby kościoła. Wyrażamy naszą wdzięczność za ofiary indywidualne od rodzin i wpłacane na konto bankowe.

 

  1. Dziś o godz. 13.00 ostatnia w tym roku grupa dzieci przystąpi do I Komunii św..

 

  1. W najbliższą sobotę 26 czerwca o godz. 11.00 Jego Ekscelencja Ks. Bp Andrzej Suski udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. W związku z tym zapraszamy rodziców kandydatów do bierzmowania na spotkanie organizacyjne we wtorek po Mszy św. o godz. 18.00 a kandydatów we wtorek o   19.00.

 

  1. W piątek zapraszamy dzieci i młodzież na Mszę św. o godz. 17.00 z okazji zakończenia roku szkolnego i katechetycznego.

 

  1. Z kalendarza liturgicznego: w poniedziałek wsp. św. Alojzego Gonzagi, w czwartek uroczystość Narodzenia świętego Jana Chrzciciela, w niedzielę uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, gł. patronki naszej diecezji – w tym dniu uroczysta Nowenna do MBNP po sumie.

 

  1. Zapraszamy na nabożeństwa czerwcowe w dni powszednie po Mszy św. o godz. 17.00 a w niedzielę po sumie o godz. 10.30.

 

  1. W nawiązaniu do uchwały Konferencji Episkopatu Polski z dniem 20 czerwca br. Biskup Ordynariusz odwołuje dyspensę od uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane. W gazetce parafialnej znajduje się wykaz świat nakazanych na obecny rok.

 

  1. Składamy serdeczne podziękowania Włodarzom Miasta i przybyłym Gościom za udział i pomoc w organizacji odpustu sanktuaryjnego i obchodów 80-lecia męczeńskiej śmierci Patronów Działdowa – bł. Abpa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. Bpa Leona Wetmańskiego.

 

  1. Wszystkim gościom i parafianom niech dobry Bóg błogosławi i zachowa od wszelkiego złego.

 

Odpusty na rok św. Józefa

 

Z Rokiem św. Józefa, który potrwa przez 12 miesięcy związany jest dar specjalnych odpustów – ogłosiła Penitencjaria Apostolska. Dar odpustu zupełnego można otrzymać pod zwykłymi warunkami.

Do zwykłych warunków należą: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna oraz modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Wierni powinni odrzucić wszelkie upodobanie do grzechu oraz uczestniczyć w wydarzeniach związanych w Rokiem św. Józefa przy okazjach i w sposób wskazany przez Penitencjarię Apostolską.

 

Dekret stwierdza, że św. Józef był człowiekiem modlitwy, który zaprasza dzisiaj wszystkich do pogłębienia dziecięcej relacji z Ojcem, pozwalającej rozeznać Jego wolę w życiu. Odpust zupełny zostaje udzielony tym, którzy przez przynajmniej 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz lub wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia obejmującym medytację nad osobą Oblubieńca Maryi.

Św. Józef był człowiekiem sprawiedliwym, strzegącym głębokiej tajemnicy swojego serca. On pomaga odkryć wartość ciszy oraz uczciwości w spełnianiu codziennych obowiązków. Ci, którzy w ciągu tego roku, idąc za jego przykładem, spełnią uczynek miłosierdzia co do ciała lub duszy mogą również uzyskać Odpust zupełny.

Najważniejszym wymiarem powołania Józefa było pełnienie funkcji stróża Świętej Rodziny z Nazaretu. Aby wszystkie rodziny chrześcijańskie czuły się wezwane do tworzenia tej samej atmosfery jedności, miłości i modlitwy, w której żyła Święta Rodzina dar Odpustu zostaje udzielony rodzinom oraz narzeczonym, którzy odmówią modlitwę różańcową.

Papież Pius XII wprowadził 1 maja 1955 roku święto Józefa Robotnika z intencją, aby wszyscy szanowali godność pracy oraz aby ona inspirowała życie społeczne i prawa, oparte na równym podziale praw i obowiązków. Odpust zupełny będą też mogli otrzymać ci, którzy zawierzą codziennie św. Józefowi swoją pracę oraz wierny wzywający Cieśli z Nazaretu, aby każdy poszukujący pracy znalazł zajęcie oraz, aby praca wszystkich stawała się godniejsza.

Św. Józef jest ponadto patronem osób w niebezpieczeństwie, cierpiących, zmuszonych do ucieczki, tych, którzy są odepchnięci oraz opuszczeni. Udziela się Odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią Litanię do św. Józefa  albo jakąkolwiek inną modlitwę do św. Józefa, według własnej tradycji liturgicznej w intencji Kościoła prześladowanego wewnątrz lub na zewnątrz oraz o umocnienie wszystkich chrześcijan poddanych różnym formom prześladowania.

Aby podkreślić uniwersalność patronatu św. Józefa w Kościele, Penitencjaria Apostolska udziela Odpustu wiernym, którzy odmówią jakąkolwiek modlitwę prawnie zatwierdzoną lub spełnią innym akt pobożności ku czci św. Józefa, szczególnie przy okazji świąt jemu dedykowanych, a więc 19 marca i 1 maja, a także w Święto św. Rodziny,  19 dnia każdego miesiąca oraz w każdą środę, czyli w dzień szczególnie poświęcony św. Józefowi w tradycji łacińskiej.

W aktualnym kontekście zagrożenia sanitarnego dar Odpustu zupełnego zostaje rozszerzony szczególnie na starszych, chorych, konających oraz tych, którzy z uzasadnionych powodów nie mogą wychodzić z domu, a którzy odrzucą wszelkie upodobanie do grzechu oraz będą mieli intencję zadośćuczynienia, kiedy tylko stanie się to możliwe trzem pozostałym zwykłym warunkom oraz we własnym domu, lub tam, gdzie aktualnie się znajdują spełnią akt pobożności ku czci św. Józefa, ofiarując cierpienia oraz niedogodności swojego życia.